JARMARK UMĚNÍ
Bulletin Společnosti Karla Teiga
List vycházel v Praze, zprvu jako interní bulletin, později se snahou o širší distribuci. Vedle Společnosti Karla Teiga se na vydání čísel 3/4–10 podílelo pražské nakladatelství Concordia. První číslo redigovali Pavel Borowiec a Marie Fronková, čísla 2–3/4 Pavel Borowiec a Jakub Effenberger, čísla 5–6 Josef Janda, Jiří Padevět a David Pohribný, čísla 7/8–13 Josef Janda a David Pohribný. Přípravu čísel 11/12–13 řídil Stanislav Dvorský. Neformální redakční radu tvořili od č. 3/4 Stanislav Dvorský, Petr Ladman, Jan Řezáč (do č. 10) a Josef Zumr.
Jarmark umění vznikl jako interní informační bulletin zasílaný členům Společnosti Karla Teiga, postupem času ovšem začalo přibývat původních článků a časopis se profiloval do podoby kulturně-historického periodika s potenciální širší čtenářskou základnou. Po celou dobu jeho existence trval důraz na klíčovou osobnost Karla Teiga a jeho pozůstalost (otištěna zde byla např. jeho přednáška F. X. Šalda a devadesátá léta – č. 3/4). Zájem byl ovšem věnován i dalším osobnostem spjatým především se surrealismem (zvláště André Bretonovi a Vratislavu Effenbergerovi), k nimž autoři článků přistupovali subjektivně a kriticky a snažili se postihnout význam jejich díla v proměnách času.
První číslo přineslo dokumenty a vystoupení související se založením Společnosti Karla Teiga. Průběžně časopis přinášel informace o činnosti Společnosti, aktuálních přednáškách, seminářích, výstavách, publikovaných knihách a článcích věnovaných Teigemu, avantgardě, meziválečnému i poválečnému surrealismu. Původní i reeditované studie a články zde tiskli Vladimír Borecký
(o zapomenuté studii Bohuslava Brouka Šalba svobody a filosofie – č. 13), Giuseppe Dierna (o Teigově vztahu k italskému futurismu – č. 10), František Dryje, Stanislav Dvorský, Josef Janda, Petr Král, Zdeněk Lorenc, Albert Marenčin, Alena Nádvorníková, Milan Nápravník, Jan Řezáč, Josef Zumr aj. Jednotlivá čísla byla většinou zaměřena tematicky: 5. číslo přineslo příspěvky vážící se k výstavě Fromkův Odeon a umělecká avantgarda a jako reedici soukromého tisku studii Bohuslava Brouka Bilance psychoanalysy k 31. prosinci 1936. V čísle 6 byla otištěna první část Effenbergerovy
dosud
rukopisné
studie Od „Stavby a básně“ k surrealistické semiologii, číslo 7/8 bylo věnováno konferenci o Vratislavu Effenbergerovi (1994). Zvláštní 9. číslo, vydané při příležitosti výstavy o Karlu Teigovi v roce 1994, přineslo úryvky ze vzpomínkových knih i původní vzpomínkové texty. 10. číslo navázalo příspěvky z kolokvia o díle Karla Teigeho, dále se objevily referáty z konference o Osvobozeném divadle a meziválečné avantgardě a jako příloha vyšla kopie strojopisu jednoaktovky Jana Wericha a Jiřího Voskovce Konec starého roku (1934). Dvojčíslo 11–12 bylo věnováno jednak 75. výročí založení Devětsilu, jednak přineslo archivní dokumenty StB vztahující se ke Karlu Teigemu. 13. číslo připomnělo 100. výročí narození André Bretona a přineslo novou rubriku Z pražské topografie avantgardy, která měla seznamovat čtenáře s místy spjatými s jednotlivými osobnostmi i společenským děním meziválečné avantgardy (zůstalo však pouze u prvního dílu, věnovaného Teigovým pražským bydlištím). Plánované 14. číslo, v němž měly být otištěny materiály z okruhu UDS, již nevyšlo. Většina připravených materiálů byla uveřejněna v jiných publikacích (např. Alternativní kultura. Příběh české společnosti 1945–1989 /2001/, Zbyněk Havlíček: Skutečnost snu /2003/).
Společnost Karla Teiga (SKT) vznikla v roce 1989, jejím prvním předsedou byl Jan Řezáč, od roku 1993 jím byl Stanislav Dvorský, který v této funkci působil do roku 1998; poslední roky ji v téže funkci vede Petr Ladman. V současné době je aktivita SKT příležitostná: v roce 2011 se jako spolupořadatel účastnila výstavy Surrealistická východiska 1948–1989, v roce 2012 vydala reprint druhého svazku Teigova Výboru z díla, jehož téměř celý náklad byl při prvním vydání v roce 1969 zničen.
LITERATURA
Články: P. Borowiec: Jaký bude Jarmark umění?, Jarmark umění 1990, č. 1.K jednotlivým číslům: č. 11/12: -hn-: „Teigova knihovna se skládá výhradně...“, NK 1997, č. 19 * č. 13: nej (= J. Nejedlý): Breton a dnešek, NK 1998, č. 5.