KRAJSKÉ NAKLADATELSTVÍ KARLOVY VARY
Krajské nakladatelství Karlovy Vary (KNKV) vzniklo v listopadu roku 1956 z podnětu odboru školství a kultury Krajského národního výboru v Karlových Varech jako oddělení vedlejšího provozu Krajského domu osvěty (KDO). Vedoucím redaktorem byl jmenován Richard Bumbala (1920–?), předsedou ediční rady Čestmír Cajthaml. V redakci působila Dagmar Šlampová-Stinglová, administrativu vedla Zora Kuhnová, externě s KNKV spolupracovali redaktoři Karel Fron (1921–2002) a Jiří Šilha, technickou redakci zajišťovali Josef Fitz, Otto Gubič, Jaroslav Kasl a Zdeněk M. Zenger, obálky navrhoval nejčastěji Jan Samec. V rámci nového územního uspořádání krajů a reorganizace krajských správních a kulturních institucí bylo KNKV 1. července 1960 sloučeno s Krajským nakladatelstvím v Plzni (KNP), které převzalo některé rozpracované a plánované tituly KNKV. Redakce v Karlových Varech však zůstala zachována jako pobočka KNP, v níž nadále působili Richard Bumbala a Zora Kuhnová. Úkolem tohoto detašovaného pracoviště byla spolupráce s kulturními institucemi a autory okresů Cheb, Sokolov a Karlovy Vary, péče o začínající autory, ale také spolupráce s národním podnikem Kniha na prodeji skladových publikací KNKV a na propagaci a prodeji knih KNP. K 30. září 1961 KNP rozvázalo pracovní poměr s Richardem Bumbalou a pobočka postupně zanikla.
Za necelé čtyři roky své existence vydalo KNKV 31 titulů. – Převážná část jeho produkce byla vytištěna v tiskařských závodech Stráž ve Vimperku a v Plzni. Na tisku některých obálek se podílela Severografia, závod ve Velkém Šenově. – Redakce KNKV sídlila v Karlových Varech v Sadové ulici č. 25, pozdější pobočka KNP v Karlových Varech v ulici I. P. Pavlova č. 8.
Více než třetinu produkce KNKV tvořily vlastivědné a historické publikace. V této oblasti nakladatelství částečně navázalo na ediční činnost Krajského vlastivědného muzea v Karlových Varech a získalo pro spolupráci řadu regionálních historiků, archivářů či muzejních pracovníků (mj. Alexander Gross, Otakar Kalandra, Karel Nejdl, Rudolf Svačina); významně spolupracovalo též s Krajským vlastivědným muzeem v Chebu. V edici Vlastivěda Karlovarska (1957–1958, 3 sv.) vyšly knihy věnované místopisu či dělnickému hnutí v severozápadních Čechách (Hlad a práce. Kapitoly z dějin strany a pracujícího lidu na Kadaňsku). Politickou osvětou se zabývaly i další příležitostné brožury.
Řada místopisných a regionálních titulů vycházela mimo edice. Zvláštního zpracování se dočkaly osudy některých významných osobností různě spjatých s regionem (práce Václava Němce a Zdeňka Aglera Goethe a Sokolovsko), folkloristická bádání zachycuje drobná studie Rudolfa Svačiny Chodská svarba a k nejpozoruhodnějším edičním počinům patří monografie Zámek Kynžvart budoucího prozaika Ladislava Fukse. Řada publikací a informačních brožur je věnována historii a kulturní tradici měst tzv. lázeňského trojúhelníku (Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně). Jejich hostům a pacientům měla být vedle orientačních plánů, map a průvodců určena též edice Karlovarská dieta (1957), která však po prvním svazku zanikla. Mimo edice vyšlo pojednání Iva Pondělíčka a Jaroslavy Kaplanové-Mašlové o neurózách a podmínkách jejich vzniku v Karlovarském kraji. Potřeby KDO si vyžádaly vydání jediného svazku edice Metodické příručky (1957), věnovaného mimoškolní práci dětí. Některé publikace vydalo KNKV pro Krajské vlastivědné muzeum v Chebu, Okresní lidovou knihovnu v Sokolově či pro Sdružení hnědouhelných dolů a briketáren v Sokolově.
Nejvyšších nákladů dosahovaly lázeňské a turistické průvodce (6000–15 000 výtisků), beletrie vycházela v nákladu 1000–10 000 výtisků, zdravotnické publikace okolo 3000 výtisků, vlastivědná literatura mezi 1000 a 4000 výtisky.
V letech 1957 a 1959 vydávalo KNKV pro Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech festivalový deník. V roce 1958 převzalo vydávání Historického sborníku Karlovarska, jehož první číslo vyšlo v roce 1955 ještě pod hlavičkou odboru kultury KNV v Karlových Varech. Druhé číslo vyšlo pod změněným názvem Karlovarsko (1958) a třetí sborník opět pod novým názvem Na západní výspě (1961) už pod hlavičkou KNP; na jeho přípravě se však ještě podíleli redaktoři mezitím zrušeného karlovarského nakladatelství.
Karlovarská dieta (1957); Metodické příručky Krajského domu osvěty (1957); Vlastivěda Karlovarska (1957–1958).
Vedoucí redaktor: Richard Bumbala (1956–1960). – Ediční rada: Čestmír Cajthaml (předseda), Karel Fron, Josef Motl, Karel Nejdl.
LITERATURA
Prameny: Státní oblastní archiv v Plzni: Krajské nakladatelství v Karlových Varech (nezpracováno).
Bibliografie: Edice Krajského nakladatelství v Plzni 1955–1964, in Minulostí Západočeského kraje 1964, sv. 3; J. Hanzlíčková: Západočeské nakladatelství v Plzni 1955–1987 (1989).
Studie a články: K. Fron: 40 let od založení Krajského nakladatelství v Karlových Varech, in sb. VI. Historický seminář Karla Nejdla (1996); K. Fron: Čtyřicet let od založení Krajského nakladatelství v Karlových Varech, Karlovarské noviny 30. 12. 1997.