NEJPRVE UPOZORNĚNÍ
Stránky www.slovnikceskeliteratury.cz zahrnují hesla českých spisovatelů publikujících zejména v období 1945–2000, hesla českých literárních časopisů téhož období a v roce 2009 jsme začali pracovat také na heslech literárních institucí, zejména nakladatelství, ale i samizdatových a exilových edic a různých badatelských center. V listopadu 2009 bylo uveřejněno celkem 1100 hesel, další postupně přidáváme.
JAK HLEDAT VE SLOVNÍKU
Hlavní stránka slovníku vám nabízí tři možné cesty.
Tou nejjednodušší je listování v seznamu hesel. Touto cestou nejrychleji najdete spisovatele, časopis nebo instituci, o nichž sháníte podrobnější informace. Prostřednictvím základního soupisu uveřejněných hesel také nejrychleji posoudíte, jak se nám daří rozšiřovat a doplňovat heslář slovníku a jak rychle postupujeme v právě zahájeném projektu hesel institucí. Seznam hesel lze omezit podle typu hesla zvlášť na soupis hesel autorů, časopisů a institucí.
Druhou cestou je fulltextové vyhledávání (prázdné pole s tlačítkem „Hledej!“), které funguje podobně jako internetový vyhledávač Google. Hledáte-li přesný víceslovný pojem, napište ho do vyhledávače v uvozovkách. Avšak pozor: fulltextový vyhledávač zahrnuje všechny rubriky všech zařazených hesel s výjimkou soupisů sekundární literatury! Výsledky vyhledávání jsou řazeny podle relevance nalezených výskytů hledaného výrazu.
Pokročilé vyhledávání vám nabízí několik kritérií, podle kterých můžete hledat potřebné informace zvlášť v heslech spisovatelů, heslech časopisů a také heslech institucí (tato část slovníku je však prozatím ve zkušebním provozu). Jednotlivá kritéria vyhledávání je možné jakkoli kombinovat. Pokročilé vyhledávání v rubrice Dílo však dosud není plně funkční! Touto cestou byste v budoucnu měli mít možnost např. vyhledat veškeré tituly prózy pro děti, které vyšly v konkrétním roce (samozřejmě pokud je slovník zaznamenává). Příslušnou bibliografickou databázi však teprve postupně vytváříme, takže musíme uživatele požádat o trpělivost (k podobným výsledkům hledání se však dopracujete prostřednictvím rubriky „Bibliografie obsahuje“).
Z provozních důvodů je nutno počítat s občasnými „výlukami“ a samozřejmě s neúplností hesláře: prakticky vzato nemůže být internetový slovník vlastně nikdy dokončen. Zjistíte-li však jakékoli nedostatky funkčnosti systému, budeme vám vděčni za upozornění i za nápady, jak systém eventuálně upravit tak, aby lépe vyhovoval potřebám uživatelů. E-mailový kontakt jest slovnik@ucl.cas.cz.
OBSAH A STRUKTURA HESEL
Hesla spisovatelů
Každé heslo se skládá z těchto částí:
- Záhlaví obsahuje stálé a vžité literární jméno spisovatele, jeho životní data a stručnou charakteristiku.
- Životopis přináší dostupné informace o spisovatelově biografii: o jeho vzdělání a zaměstnáních, jakož i o významných příbuzných především z oblasti kultury a umění. Ve druhé části shrnujeme fakta o spisovatelových uměleckých a literárních aktivitách. Uvádíme přehled periodik, v nichž autor nejčastěji publikoval a která redigoval, dále výběrový přehled autorových původních her, scénářů a dalších prací pro film, televizi a rozhlas, jakož i cizích adaptací jeho děl pro tato média. Zmíněna jsou zde i autorova díla publikovaná v samizdatu, veškeré údaje o jeho dalších, neliterárních uměleckých aktivitách, a také užívané pseudonymy a šifry.
- Charakteristika díla představuje žánrové, tematické a stylové vymezení autorovy literární tvorby, popřípadě i charakteristiku jejích vývojových proměn a jednotlivých hlavních děl. Tuto rubriku samozřejmě nelze aktualizovat v závislosti na každém nově vydaném autorově díle.
- Oddíl Bibliografie sestává z řady pododdílů, např.: Beletrie a práce o literatuře, Scénicky, Výbory, Souborná vydání, Překlady, Ostatní práce, Účast v týmových pracích, Příspěvky ve sbornících a almanaších, Korespondence, Uspořádal, vydal a redigoval apod. Naším cílem bylo utřídit a hierarchizovat materiál co nejpřehlednějším způsobem tak, aby toto utřídění bylo srozumitelné i takovému uživateli, který naše stránky navštívil poprvé. Stejně jako redaktoři knižního vydání slovníku jsme se nakonec rozhodli do bibliografické části nezařazovat samizdatovou produkci; důvodem je terminologická i věcná nejednoznačnost samotného pojmu samizdat (na jedné straně redigované a mnohá obvyklá pravidla nakladatelské činnosti respektující edice, na straně druhé publikace vznikající víceméně nahodile, s entuziasmem, ale bez redakční zkušenosti), ale také fakt praktické nedostupnosti těchto publikací. Pasážím, které se samizdatem zabývají v životopisných odstavcích, jsme však při revizi a aktualizaci hesel věnovali maximální pozornost. V Bibliografii však uvádíme bibliofilské tisky (pokud nám byly údaje o nich dostupné). Z prací rozmnožovaných rotaprintem apod. registrujeme zejména hry vydané v Dilii (označujeme: rozmnož.) a skripta, ale s podrobnějším popisem i jiné podobné svazky, pokud jsou pro autorovu bibliografii podstatné. Cizojazyčná znění (překlady) autorových děl zařazujeme pouze tehdy, nebyla-li díla česky vydána, nebo neexistuje-li jejich česká verze, či pokud kniha vyšla nejdříve cizojazyčně a teprve potom česky. Údaje jsou uvnitř jednotlivých oddílů řazeny chronologicky podle prvního knižního vydání díla. Za titulem díla jsou v závorce utříděny další informace, především žánrové vymezení díla a rok jeho prvního vydání či premiéry, spoluautoři apod.; je-li to nutné, uvádíme zde i další osudy díla, tedy například jeho první vydání v českém jazyce a v České republice, respektive v Československu (u děl poprvé vydaných v cizině), či jeho jednotlivá přepracovaná a rozšířená vydání, změny titulů, převedení části nebo celé sbírky do jiných knih apod. Dramata datujeme podle knižního vydání a připojujeme rok premiéry (D 1960, i prem.), v rubrice scénicky pak uvádíme pouze rok premiéry. Místo vydání zaznamenáváme pouze tehdy, jde-li o vydání mimo české země, nebo jde-li o publikaci regionálního vydavatele. Koncepci rubriky Bibliografie v případě nutnosti částečně přizpůsobujeme specifickým vlastnostem autorovy tvorby s ohledem na orientaci uživatele.
- Soupis prací o autorovi (v rubrice označené LITERATURA) je výběrový, neboť slovník pochopitelně nemůže suplovat úplnou bibliografii ohlasů (z každého hesla však lze jedním kliknutím přejít do bibliografických databází Ústavu pro českou literaturu, v nichž je možno najít informace o všech podchycených studiích, recenzích apod.). Rubrika je členěna do několika oddílů, v nichž jsou zachyceny informace o knižně či elektronicky dostupné Bibliografii autorových děl, o knižních monografiích, o významnějších studiích a životopisných článcích. Přinášíme i údaje o recenzích jednotlivých děl, o časopisecky publikovaných rozhovorech, o jubilejních medailonech a nekrolozích. Pokud nám byly dostupné informace o místu uložení autorovy literární pozůstalosti (případně o osobních fondech žijících autorů), uvádíme je rovněž. Ve zdůvodněných případech přinášíme i údaje o katalozích výstav či o vzpomínkových publikacích jiných autorů věnovaných tomu kterému spisovateli.
- Rubrika Související odkazy obsahuje odkazy jak aktivní, tak neaktivní. Pouhým kliknutím lze odtud spustit již zmíněnou Bibliografickou databázi ÚČL AV ČR, která je permanentně aktualizována a retrospektivně rozšiřována, a volně související databázi Česká literatura v exilu 1948-1989 (sestavil ji František Knopp). Příslušné odkazy dále umožňují upřesnit soupis autorovy literární pozůstalosti či osobního fondu v Literárním archivu PNP a zpřístupňují i lexikografickou databázi Obce překladatelů. V jednotlivých zdůvodněných případech pak nabízíme i další odkazy na důležité, tematicky související stránky (osobní stránky autorů, jiné databáze apod.). Neaktivní odkazy alespoň upozorňují na přítomnost autorova hesla v knižním Lexikonu české literatury a na soupis sekundární literatury v Kuncově České literární bibliografii 1945-1963, který zahrnuje i údaje dosud nezpracované v Bibliografické databázi ÚČL AV ČR.
- V závěru uvádíme jméno autora hesla z původní knižní verze slovníku i s letopočtem dokončení příslušného dílu a jméno autora aktualizace výkladových pasáží, pakliže jeho zásahy překonaly obvyklou míru běžné redakční práce. Datum aktualizace hesla i jeho bibliografických rubrik je doplněno šifrou redaktora.
Hesla časopisů
Každé heslo se skládá z těchto částí:
- Záhlaví obsahuje název časopisu, sborníku nebo almanachu a v závorce roky, v nichž vycházel.
- VÝKLAD má poměrně volnou stavbu, která umožňuje přihlížet k zvláštnostem jednotlivých časopisů, sborníků a almanachů. Zpravidla autoři postupují od celkového profilu listu přes hlavní přispěvatele, spolupracovníky a typy příspěvků k ustáleným nebo dlouhodobým rubrikám.
- Faktografický apendix, sázený drobnějším písmem, obsahuje tyto oddíly:
- Periodicita. Zde jsou shrnuty údaje o počtu ročníků a čísel daného periodika. Ročníky – pokud byly explicitně udávány – jsou označovány římskými číslicemi.
- Podtitul. Oddíl uvádí všechny změny podtitulů i s časovými údaji.
- Členové redakční rady. Zde je uveden kompletní výčet členů redakční rady, redakčního kruhu či jiného obdobného poradního orgánu včetně časových údajů (rok nástupu do funkce a odchodu z ní); nepřítomnost tohoto bodu signalizuje, že periodikum redakční radu nemělo, sdělení „red. rada neuvedena" apod. znamená, že periodikum ji sice mělo, ale tiráž ji neuváděla a její složení se nepodařilo jistit ani z jiných zdrojů.
- Technické informace. Tento oddíl přináší údaje o formátu (běžné formáty zkratkami A3, A4, A5, ostatní v centimetrech (výška x šířka). Údaje jsou však jen orientační, neboť mnohdy jsme měli k dispozici pouze vyvázané a ořezané ročníky). Dále zde najdete informace o paginaci a o tom, zda ročníky obsahovaly souhrnný obsah, případně kde je dostupná bibliografie časopisu.
- Grafická úprava a výtvarný doprovod. Zde jsou shrnuty informace o graficích, kteří s periodikem spolupracovali, i ozpůsobu výtvarného doprovodu (typ ilustraci, kmenoví ilustrátoři a fotografové apod.).
- Náklad. Zde uváděná čísla jsou jen orientační, neboť často pocházejí z materiálů vzpomínkového charakteru, či z informací, které pro různé účely uveřejnili vydavatelé. Údaje tedy nemusí být přesné, jistou informační hodnotu však nepochybně mají. Nepřítomnost tohoto bodu signalizuje, že se autorům nepodařilo výši nákladu zjistit.
- Rubrika Literatura přináší výběr ze základní dostupné sekundární literatury; rozsah tohoto bodu výrazně kolísá podle toho, zda je pro dané období nebo oblast zpracována podrobnější podkladová bibliografie (základními zdroji byly bibliografické ročenky Ústavu pro českou literaturu a jeho bibliografická databáze, autoři však podnikli i vlastní rešerše).
- Všechny údaje apendixu (ale i textové části s výjimkou prvního odstavce) se týkají pouze období po roce 1945. Pokud časopis existoval již v předchozích letech, jsou údaje o tom obsaženy jednak v záhlaví, jednak v prvním odstavci hesla. Informace o ročnících vydaných před rokem 1945 zamýšlíme do „apendixu“ doplňovat postupně, většinou jsou prozatím dostupné v jednotlivých příslušných heslech knižního Lexikonu české literatury.
- V závěru uvádíme jméno autora hesla z původní knižní verze slovníku i s letopočtem dokončení, a také jméno autora aktualizace výkladových pasáží, pakliže jeho zásahy překonaly obvyklou míru běžné redakční práce. Datum aktualizace hesla i jeho bibliografických rubrik je doplněno šifrou redaktora.
Hesla nakladatelství, organizací a volných sdružení
jsou předmětem samostatného projektu ÚČL AV ČR, který byl zahájen v roce 2009. Dokončená hesla budou doplňována průběžně, předpokládaný základní soubor přibližně stovky hesel by měl být uveřejněn do konce roku 2013.
Každé heslo se skládá z těchto částí:
- Záhlaví obsahuje název instituce, dataci její existence a stručnou charakteristiku předmětu její činnosti.
- Výklad přináší v prvních odstavcích základní informace o dějinách instituce, o jejím směřování, o osobnostech, které řídily její činnost. V dalších odstavcích následuje podrobná charakteristika její činnosti, resp. produkce. Tyto pasáže jsou koncipovány s ohledem na rychlou orientaci uživatele: obvykle upřednostňujeme pojetí chronologické, jinde však strukturu hesla přizpůsobujeme specifickému charakteru předmětné instituce.
- Typu a charakteru instituce jsou uzpůsobeny i další rubriky, tedy např. chronologický soupis Edičních řad či Souborných vydání (obvykle sebrané či vybrané Spisy jednotlivých autorů včetně nedokončených projektů).
- Faktografický apendix, sázený drobnějším písmem, obsahuje tyto oddíly:
- Výběrová bibliografie. Rubrika zahrnuje historicky nejvýznamnější položky produkce příslušného nakladatelství.
- Časopisy a informační bulletiny. Oddíl uvádí periodika, která daná instituce vydávala.
- Pořádané akce, výstavy a soutěže.
- Udílená a udělená ocenění. Rubrika přináší informace o vyznamenáních a cenách, jež byly příslušné instituci uděleny, ale také o oceněních, která instituce udílela (např. nakladatelské ceny).
- Členové řídících a poradních orgánů.
- Výtvarní spolupracovníci. Zde jsou abecedně uvedeni výtvarníci, kteří s nakladatelstvím dlouhodobě či významně spolupracovali.
- Technické informace. Rubrika zahrnuje detailní technické informace, které nebyly podrobně rozvedeny v jiných částech hesla. Obsah rubriky se liší podle typu instituce (jiné údaje uvádíme u velkých nakladatelství, jiné u samizdatových či exilových edic). Rubrika obvykle zahrnuje údaje o počtu vydaných titulů, technice tisku či způsobu rozmnožení, případném typickém formátu publikací, výši nákladů (má-li výpovědní hodnotu) apod.
- Rubrika Literatura přináší výběr ze základní dostupné sekundární literatury.
- V závěru uvádíme jméno autora hesla s letopočtem dokončení. Datum aktualizace hesla i jeho bibliografických rubrik je doplněno šifrou redaktora.
Tzv. vedlejší hesla
U některých hesel lze kliknutím otevřít odjinud nedostupné tzv. vedlejší heslo, tzn. text přinášející doplňující, rozšiřující či zpřesňující údaje (podrobnější výklad jednotlivých děl, ojediněle plná nebo částečná znění připomenutých textů, ediční soupisy apod.). Tento typ hesel je prozatím zařazován spíše příležitostně: ačkoli bychom funkčnost slovníku rádi rozšiřovali i tímto směrem, naše pracovní kapacity zatím tomuto přání bohužel neodpovídají.