KRAJSKÉ NAKLADATELSTVÍ GOTTWALDOV
O založení nakladatelství rozhodla Rada Krajského národního výboru (KNV) v Gottwaldově (někdejším a nynějším Zlíně) již v říjnu 1949. Podnik měl být zřízen za hospodářské účasti národního podniku Svit transformací dosavadního vydavatelství Tisk. Tento záměr však nebyl naplněn. Krajské nakladatelství Gottwaldov (KNG) vzniklo tedy až na základě nového rozhodnutí Rady KNV v dubnu 1958 jako nové oddělení Krajského domu osvěty. Vedoucím redaktorem byl jmenován Jaromír Finda, předsedou ediční rady Miloš Živný (1902–1986), o technickou redakci se staral Mirka Severin, od dubna 1959 Milan Vondrouš. V důsledku územněsprávní reorganizace, která včlenila Gottwaldovský kraj do celku nově zřízeného kraje Jihomoravského, byl na konci roku 1960 zrušen jak gottwaldovský KNV, tak i jeho nakladatelství.
Během necelých tří let své existence vydalo KNG 31 titulů; poslední ještě na počátku roku 1961, kdy se KNG formálně sloučilo s Krajským nakladatelstvím v Brně. Tisk obvykle zajišťovala gottwaldovská či kroměřížská provozovna Moravských tiskařských závodů Olomouc, výrobně náročnější publikace mj. Grafia Brno.
Také autorské zázemí nepočetné beletristické produkce mohlo KNG hledat pouze v gottwaldovském kraji: vedle dvou historických románů Pavla Hejcmana zde mj. vyšla básnická sbírka Otakara Horkého, sbírka epigramů Cyrila Šedého, povídky Lubomíra Vaculíka a beletrizované vzpomínky na dětství na Slovácku od Fanka Jilíka. Beletristickou produkci doplňují bibliofilsky pojaté novoroční tisky s texty Ladislava Stehlíka a M. J. Sousedíka. Nadřízené orgány z edičních plánů nakladatelství důsledně škrtaly veškerou literaturu určenou dětem a mládeži, jejíž vydávání bylo tehdy téměř monopolně svěřeno Státnímu nakladatelství dětské knihy (jedinou výjimkou v produkci KNG byl dobrodružný příběh Jindřicha Spáčila nazvaný Pod cimburskou hradní věží).
V rámci možností se redakce snažila věnovat maximální péči výtvarnému doprovodu (linoryty Vladislava Vaculky, ilustrace Zdeňka Hyblera a Františka Přikryla).
Náklad i rozsah publikací KNG byl limitován i na dobové poměry velmi nízkým přídělem papíru. Vlastivědná a odborná literatura vycházela obvykle v nákladu 1000–3000 výtisků, beletrie v nákladu 1000–5000 výtisků. Fotografická publikace Strážnice vyšla v nákladu 9600 výtisků.
Knižnice Strážnické brány (1959); Dějiny dělnického hnutí (1959–1960); Profily umělců (1959–1961).
František Bezděk; Zdeněk Hybler; Karel Minář; František Přikryl; Mirek Severin; Vladislav Vaculka; Milan Vondrouš.
LITERATURA
Prameny: Moravský zemský archiv v Brně: Fond Krajské nakladatelství v Gottwaldově (soupis H. Malinová, 1988, sign. fondu G444).Články: J. Finda: Krajské nakladatelství – nové kulturní zařízení našeho kraje. Gottwaldovský kraj 1958, č. 13; V.: Z dopisu čili O decentralizaci, LitN 1959, č. 8 (autor citovaného dopisu J. Finda neuveden).